یکی از دوستان یه صفحه‌ای رو تو اینستاگرام معرفی کرد که مورد اعتمادش بود و اجناس متفاوتی رو از برندای مختلفی توی اروپا خریداری میکرد و میفرستاد ایران. دیشب یکسری جنس رو معرفی کرد و طبق روال معمول، اسم برند رو هم کپشن کرده بود. من مدتها بود دنبال اینجور مدلی بودم و با دیدنش ترغیب شدم که سفارش بدم، ولی ازونجایی که چند روز پیش ایشون برای خرید حضوری از یه برند توی فروشگاه بود و مستقیم عکس رو خودش از جنسا میگرفت و میفرستاد و روی اتیکت قیمت رو تیره میکرد، من کنجکاو شدم که خودم قیمت اون جنس رو توی سایت برند چک کنم. اجناس توی آف بودن و قیمت که پایین این جنس خورده بود 19,99 EUR بود، قیمتی که ایشون توی پیج اینستاگرامش نوشته بود 266هزار تومن بود. خب این تفاوت تقریبا سه برابر، باعث شد که من برم و از فروشنده بپرسم که دلیل تفاوت قیمتشون چیه _ با علم به اینکه هزینه ارسال به ایران و سود هم مطرحه، تفاوت ۳ برابری با توجه به اینکه اجناس بصورت تکی فرستاده نمیشن، برای من عجیب بود و هست کماکان_ فرد فروشنده اول بصورت طبیعی برخورد کرد و گفت بستگی داره از کدوم کشور سایت رو چک کنین، اینکه تخفیف داه یا نه، خب این برند توی اروپا اکثرا شعبه داشت و وقتی زبون خود سایت رو تغییر میدادی میتونستی قیمتای درج شده رو بخونی، یعنی چیز تخصصی نبود که یک نفر بخواد بعنوان جواب دندان شکن به کسی بده، پس من در جواب ایشون نوشتم که هلند و اسلواکی تخفیف با این قیمت خورده، ازونجایی که ایشون حالا بهردلیل با اینجور سوالی مواجه نبود، نهایتا در جواب من گفت که هزینه ارسال به ایران و سودمونم باید در نظر بگیریم که نه سیخ بسوزه نه کباب بعدم تعداد قابل توجهی ایموجی چشمک در ادامه پیامشون. خب من کل مکالمه رو توی کامنتهای خود پستشون انجام دادم و جوابم رو در حد قابل قبولی براشون فرستادم. ایشون توی پیام اخرشون نوشته بودن که "فکر نکن ما گرون فروشیم، میتونی از پیجای دیگه اینو متوجه بشی"!

این مطلب که فردی از جیب دیگران بدون تلاش خاصی سود سه برابری داشته باشه اونم به این دلیل که کشور ما روابط تجاری مستقیم با برند خاصی نداره و امکان خرید انلاین عملا وجود نداره به کنار، این مساله که تو این کشور منطقی بنام "انجام کار درست تحت هر شرایطی" وجود نداره، فاجعه‌ست. یعنی چون همه دارن ۵ برابر سود میگیرن، پس منم میگیرم ولی حالا ۳ برابر! روال منطقی و قانونمندی هم رو این مدل خرید و فروشها نیست و رسما قانون جنگل تو هر حرفه‌ای هویداست!

چهره حق به جانب صاحبان این مشاغل کاذب که بماند، توی بحث مشابهی که چند دقیقه پیش با یکی از دوستام داشتم، یکیشون نکته جالبی گفت که بعضیا ۲۶۶ هزار تومن و ۲ میلیون تومن براشون یکسانه و عملا قشر مرفه با این مشاغل و امثالهم پولدارتر و قشر متوسط و ضعیف، ضعیف‌تر میشن.

سوالی که دوستم از من پرسید و من هنوزم دارم به جوابش فکر میکنم این بود که " فکر میکنی چند درصد جامعه با تلاش پول در میارن؟"...

به حواشی بودجه ۹۷، این مسائلم اضافه کنیم، عملا مرگ دسته جمعی نهنگا تداعی میشه...!